Blog Blackdale.
Marketing | SEO | e-Commerce

Jak dbać o bezpieczeństwo sklepu internetowego?

Rynek e-commerce rośnie w siłę z roku na rok. Wciąż przybywa nie tylko nowych sklepów internetowych, ale również klientów i to w każdej z grup wiekowych. Jeżeli chcesz, aby twój sklep internetowy przynosił zyski, zarządzaj e – sklepem w sposób[…] Czytaj dalej

bezpieczeństwo sklepu internetowego

Rynek e-commerce rośnie w siłę z roku na rok. Wciąż przybywa nie tylko nowych sklepów internetowych, ale również klientów i to w każdej z grup wiekowych. Jeżeli chcesz, aby twój sklep internetowy przynosił zyski, zarządzaj e – sklepem w sposób odpowiedzialny. Co to oznacza? Przede wszystkim należy stworzyć bezpieczny sklep internetowy i to na różnych płaszczyznach. Z jednej strony sklep online musi być zabezpieczony przed różnymi atakami z zewnątrz, z drugiej strony musi zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Pamiętaj, że aby stworzyć sklep online, wystarczy kilka decyzji, jednak aby stworzyć bezpieczny sklep internetowy, który będzie generował duże przychody i aby zwiększyć potencjał sklepu internetowego, trzeba działać w sposób kompleksowy. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych naszym zdaniem elementów, które poprawia bezpieczeństwo w sklepie internetowym. 

Bezpieczny sklep internetowy – obszary bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w branży e-commerce staje sie tematem coraz szerzej dyskutowanym. Cyberbezpieczeństwo e-commerce, bezpieczne zakupy, zabezpieczenie danych – tworząc sklep wciąż spotykamy się właśnie z takimi zagadnieniami. Hakerzy bardzo często próbują włamać się do sklepów internetowych w różnych celach, m.in. po to, aby wykraść dane. Przyjrzyjmy się zatem zarówno problemom, które mogą się pojawić jak i ich rozwiązaniom.

Bezpieczeństwo sklepu – zagrożenia e-sklepów

Po pierwsze w sklepach internetowych można spotkać się z zagrożeniem typu DDos. Jest to atak, którego celem jest uniemożliwienie sprzedaży poprzez obciążenie serwera np. zbyt dużą ilością powiadomień czy zapytań. Na stronie sklepu nagle obserwujemy bardzo duży ruch, którego efektem nie przekłada się niestety na sprzedaż, ale na destabilizację całego sklepu. Kolejny problem, z którym mogą borykać się właściciele sklepów internetowych, jest wyciek danych. Może zdarzyć się to na wiele sposobów, ale doświadczenie uczy, że często powodem są nieodpowiednie zabezpieczenia – bezpieczeństwo danych sklepu online oraz bezpieczeństwo danych klientów to niezwykle ważne kwestie i osoby odpowiedzialne za nie powinny dokładać wszelkich starań, aby wszelkie dane były odpowiednio zabezpieczone. Popularny jest także phishing w e-commerce, a więc podszywanie się pod Twoją domenę, Twój sklep. Będzie on do złudzenia podobny, a różnice w niektórych przypadkach mogą być minimalne.

Pamiętajmy, że konsekwencje włamań do sklepu internetowego mogą być bardzo poważne. Prawo w zakresie bezpieczeństwa danych jest bezwzględne – to administrator sklepu jest odpowiedzialny za wszystkie dane. Oprócz tego konsekwencjami może być także: utrata klientów, zmniejszenie zaufania, utrata znacznej części przychodu.

Oprócz odpowiedniej ochrony danych, ważne jest także integracja z bezpiecznymi systemami płatności. Jest ich naprawdę wiele, ale warto wybierać te bezpieczne i sprawdzone, np. przelewy24, PayPal,BlueMedia i inne. Aby klient czuł się bezpiecznie na stronie Twojego sklepu, powinieneś także zamieścić regulamin sklepu internetowego, wiadomość o RODO, a także podać dane swojego sklepu, tak aby klient mógł w razie konieczności skontaktować się z działem obsługi klienta (jak wynika. z najnowszych badań, jest to ważne dla części klientów robiących zakupy przez internet).

Jak zabezpieczyć sklep e-commerce?

Aby poprawić bezpieczeństwo sklepu internetowego warto:

 • zainwestować w bezpieczny serwer
 • posiadać bezpieczną domenę
 • posiadać certyfikat SSL
 • integracja wyłącznie z bezpiecznymi i sprawdzonymi systemami płatności
 • dodanie regulaminu e-sklepu
 • kontrola dostępu, przekazywanie dostępów wyłącznie zaufanym osobom/podmiotom
 • stosowanie silnych haseł
 • stosowanie szyfrowanego połączenia
 • regularne tworzenie kopii zapasowych sklepu

Jeżeli sam nie masz odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby zadbać o bezpieczeństwo w sklepie internetowym, koniecznie powinieneś zlecić to specjalistom lub zatrudnić kogoś, kto się na tym zna i ma odpowiednie kompetencje. Do oceny bezpieczeństwa danych sklepu internetowego warto wykonać specjalny audyt bezpieczeństwa sklepu internetowego, który wskaże najsłabsze punkty bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz mógł wzmocnić zabezpieczenia systemu i zagwarantować klientom bezpieczne zakupy, a sobie spokój i możliwość rozwoju.

Dołącz do nas na:

Picture of Zespół Blackdale

Zespół Blackdale

Regularnie publikujemy artykuły dotyczące zagadnień związanych z eCommerce oraz szeroko pojętym IT. Posiadamy ponad pięcioletnie doświadczenie w realizacji projektów z różnych branż, co wykorzystujemy w codziennej pracy.

Więcej postów autora

Pozostaw komentarz

Szukasz sprawdzonej
agencji e-Commerce?

Zadzwoń do nas:

Polecane artykuły

Pobierz nasz bezpłatny eBook

"Jak przygotować się do budowy strony internetowej?"

Powiązane

Planujesz własną stronę internetową?

Mamy dla Ciebie prezent! Pobierz bezpłatny ebook "Jak przygotować się do budowy strony" - przewodnik krok po kroku.

🚀 Odkryj, jak:

 • Określić cele i grupę docelową,
 • Wybrać funkcje i integracje,
 • Zainspirować się przykładami udanych stron.