To już 11 raz, kiedy właściciele sklepów oraz osoby związane z branżą E-commerce mogą korzystać z kompendium wiedzy na temat polskiego rynku e-zakupów. Firma Gemius, Polskie Badania Internetu oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska po raz kolejny przedstawiają raport liczący niemal 300 stron, w którym omawiane są m.in. zachowania zakupowe w interncie, formy płatności i dostawy czy zwroty. W jednym miejscu zgromadzone są dane i statystyki, które mogą realnie wpłynąć na zmianę strategii marketingowych wielu sklepów. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zagadnieniom dotyczącym działalności sklepów internetowych w Polsce.
75% internatów kupuje w polskich e-sklepach
Jedną z najlepszych informacji, jakie może usłyszeć właściciel sklepu internetowego, to taka, że po pandemii, kiedy znacznie wzrosło zainteresowanie zakupami przez internet, nie odnotowuje się spadków, wręcz przeciwnie – popularność e-zakupów w Polsce rośnie. W Polsce populacja wynosi 37,6 mln, z czego blisko 30 mln to internauci, z czego 79% dokonała zakupów online. Jest to zatem ogromny rynek potencjalnych klientów! 75% internatów kupuje w polskich e-sklepach, a 30% kupuje w sklepach zagranicznych. W raporcie po raz pierwszy uwzględniono zakupy za pośrednictwem social mediów.
Co skłoniłoby użytkowników Internetów do zakupów online?
Przede wszystkim niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych. Tak odpowiada aż 53%. Dokładnie tyle samo zwraca uwagę na niższe koszty dostawy. Z kolei 44% wskazuje na kody rabatowe. Bez wątpienia są to niezwykle cenne informacje.
Co odstrasza od zakupów online?
Internauci wskazują głównie na 3 problemy. 30% wskazuje na natrętne reklamy, także 30% na długie oczekiwanie na dostawę, a 27% na wysokie koszty dostawy.
Jeżeli chcemy przyciągnąć do naszego sklepu internetowego jeszcze większą liczbę klientów, nie można ignorować tych głosów. Wydaje się, że najważniejsze to utrzymywanie konkurencyjnych cen oraz oferowanie jak najniższych kosztów dostawy. Dla 83% badanych motywującym czynnikiem jest dostawa do 12 godzin.
Pokolenie silver stanowi 35% wszystkich kupujących online
Pokolenie silver, a więc osoby 50+ chętnie korzystają z najnowszych technologii. Robią zakupy przez internet stanowiąc grupę aż 35% wszystkich kupujących (w wieku 35-49 lat – 33%). Osoby te mają konkretne wymagania i dotyczą one:
- opinii innych użytkowników: im więcej tym lepiej
- możliwości płatności przy odbiorze
- jasne informacje o zwrotach i reklamacji
- możliwości sprawdzenia adresu firmy w Polsce
- możliwości skontaktowania się z firmą (np. numer telefonu)
Posiadając sklep internetowy, warto walczyć o przychylność właśnie tej grupy. Jest to znaczny odsetek wszystkich kupujących w sieci. Wprowadzenia udogodnień, które mogłyby przekonać ich do Twojego sklepu mogą dać firmie rynkową przewagę. Bardzo ważny jest także fakt, że osoby takie robią przemyślane zakupy, w bardzo małym stopniu sugerują się obecnymi trendami. Duża świadomość podczas robienia zakupów online sprawia, że jest to jedna z najmniej problemowych grup jeżeli chodzi o zwroty i reklamacje.
Najdogodniejsze formy dostawy – zadbaj o nie, a pokochają Cię klienci
Jak wynika z raportu, 82% kupujących wybiera dostawę do automatu paczkowego. 42% decyduje się na wybór kuriera do pracy lb do domu, A zaledwie 18% preferuje dostawę do punktu partnerskiego. Widać zatem, jak bardzo ważne jest, aby posiadać w swojej ofercie możliwość dostawy do paczkomatu. Jak już wcześniej zostało wspomniane, zachęcająca jest także dostawa, która odbywa się do 12 godzin, a także darmowa dostawa.
Specjaliści zajmujący się sprzedażą nie maja wątpliwości: obecny konsument, w szczególności e-nabywca jest coraz bardziej świadomy oraz wymagający. Oczekuje od sklepu sprawnego procesu zakupowego, a więc szybko działającej strony, jasnych zasad dotyczących reklamacji, szybkiej i niezawodnej dostawy. Aby sprostać tym oczekiwaniom, warto zadbać o swój sklep już na etapie jego tworzenia – jeżeli wszystkie kroki począwszy od jego zaprojektowania, aż po wdrożenie, będą odpowiednie i profesjonalne, znacznie zwiększy się szansa na duże powodzenie sprzedaży.